Asansör Motorları

Asansör Kabinleri Asansör Kapıları

İyi bir asansör yüksek kapasiteli, rahat, kullanışlı ve ekonomik işletim sağlamalı, hızlanma ve frenleme yolcuları rahatsız etmeyecek düzeyde, elektrik masrafı az ve bakım masrafı düşük olmalıdır.

Dişlili asansör motorları, motor miline bağlanan bir dişli kutusunun bulunduğu asansör motorlarıdır. Dişlisiz asansör motorları ise, tahrik kasnağının doğrudan motor miline bağlı olduğu asansör motoru çeşididir.

Enerji Verimi

Dişlili asansör motorlarının enerji veriminin %55 ile %75 sınırında olduğu göz önüne alınırsa, bu tür motorların enerji açısından dezavantajlı olduğu kolayca görülebilir. Bu sınırlamalar yüzünden motor gücü, istenen güçten 1,5–2 kat büyük seçilmek zorundadır ve bu, motorla ilgili diğer ekipmanların da büyük seçilmesini gerektirir ki bu da makine dairesinin boyutlarının artması anlamına gelmektedir.

Dişlisiz makine motorlarında tahrik kasnağı motor miline bağlı olduğu için bu tür motorlardan yüksek verim elde edildiğinden daha küçük motorlarla daha büyük yüklerin taşınması sağlanır.

Yerden Tasarruf

Asansör makine dairesi, genellikle asansör kuyusunun üstünde bulunan, asansör makinesi ve gereçlerinin içinde bulunduğu yere denir. Asansör hızına ve asansör yüküne göre belirlenen bir alan olan makine dairesi nemsiz, iyi aydınlatılmış ve havalandırılmış, ortam sıcaklığının 5 ile 40 derece arasında olduğu bir alan olmalıdır. Asansör makine daireleri yapılarda belirli bir alan kaplar ve bu alan çoğu zaman bina estetiğine uymaz. Dişlisiz asansör motorları makine dairesini ortadan kaldırdığı için montajın asansör kuyusu içerisinde gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır ve bu, yoğun trafiğe sahip yüksek binalarda avantaj sağlar.

Makine dairesiz sistemlerin avantajlarını özetlemek gerekirse:

• Her tür yapıya kolay uyum sağlamaları,

• Optimum performans,

• Sessiz ve konforlu seyir,

• Kusursuz duruş hassasiyeti,

• Yapı estetiğinin bozulmaması,

• Daha az enerji kullanımı,

• Etkin ve hızlı kurulum.

Mükemmel Konfor

Dişlisiz makine motorlarının sahip olduğu avantajlardan bir diğeri de geleneksel dişlili makine motorlarına göre kalkma, durma ve seyir sırasında mükemmel bir yolculuk konforu sağlamalarıdır.

Dişlisiz makine motorları asansör kabininin katla mükemmel bir biçimde hizalanmasına olanak tanır. Kalkışların ve duruşların yumuşak olması sayesinde halatla kasnak arasındaki aşınma asgari düzeye çekildiğinden halat sıyrılmaları diğer makine motorlarına göre daha düşük seviyede olur. Dişlilerin olmayışı bakım ve onarım ihtiyacını bariz bir şekilde azaltır. Yine dişli sistemlerin olmayışı ses, titreşim ve yağ sorunlarını ortadan kaldırarak arızaları asgari düzeye indirir.

Enerji Tasarrufu

Dişlisiz asansör motorlarının en önemli avantajlarından biri de enerji tasarrufu sağlamasıdır. Dişli sistemlerinin olmayışından dolayı aynı seyir hızı ve taşıma kapasitesi için dişlili makine motor sistemlerine göre yarı yarıya kadar daha küçük güçte motor seçilmesi mümkündür. Motorun küçülmesi donanımın diğer elemanlarının da aynı oranda küçülmesini sağlar.

Uygun Alternatif

Dişlisiz makine motorlarının hızları 1,6 m/sn.yeye, taşıma kapasiteleriyse 2000 kg.a kadar çıkmaktadır ve 24 kata kadar olan yapılarda kullanılabilir.

Dişlisiz asansör motorları yolcu terminalleri, çok katlı mağazalar, AVM’ler ve sağlık kuruluşları için uygun alternatiflerdir.


Yeni Mh. İsmet İnönü Bulvarı 3135 Sk.No:1 Atakent - Atakum Samsun Atakum Samsun

+90 362 438 6091